Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Stránky MČ Praha6

Infolinka
Úvodní stránka ›› Kontakty ›› Webmaster a prohlášení o přístupnosti ›› detail/podstránka

Prohlášení o přístupnosti

Souhrné informace o koncepci technického řešení našich stránek

Stránky Městské části Praha 6 se snaží o naprosto maximální přístupnost svého obsahu i funkčnosti. Splňuje všechny důležité zásady přístupnosti podle metodiky Blind Friendly Web i WCAG 2.0  a Pravidla tvorby přístupného webu připravená pro účely novely Zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy. 

Forma uveřejňování informací je v souladu s vyhláškou č.64/2008 Sb.,  Vyhláška č. 64/2008 Sb., o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením (vyhláška o přístupnosti) a splňuje všechna pravidla uveřejněná v příloze této vyhlášky. 

Stránky dodržují standardy W3C. Struktura layoutu i obsahu je vytvořena ve značkovacím jazyce HTML 4.01 Transitional. Vlastní grafická podoba pak pomocí kaskádových stylů (CSS 2.0). Veškeré texty jsou definovány v relativních jednotkách a lze je jednoduše zvětšovat a zmenšovat pomocí standardních nástrojů internetových prohlížečů (např. Ctrl kolečko myši).

Návštěvníci mohou volit z několika grafických verzí které jsou maximálně přizpůsobené pro dané použití. Jedná se o základní grafickou verzi a textovou verzi. Dále jsou pak k dispozici tři verze, které náš server poskytuje automaticky v závislosti na parametrech koncového zařízení ze kterého přišel požadavek. Jedná se o verzi pro PDA (mobilní zařízení), verzi pro tisk a verzi pro čtečky Braillova písma.

S ohledem na obrovský objem poskytovaných informací zařazených v poměrně složité a rozvětvené struktuře klademe maximální důraz na snadné a rychlé nalezení požadované informace i pro laika. Zde je skvělým pomocníkem dynamická mapa stránek se zvýrazněním hledaného témata a především pak vysoce optimalizované fulltextové vyhledávání s integrovanou sémantickou analýzou. To dokáže samo rozhodnout zda hledáte záznam z Úřední desky nebo třeba naopak kontakt na pracovníka. To vše samozžejmě bez ohledu na diakritiku či velikost písmen. Vyhledávání obsahuje i uživatelskou historii a částečnou schopnost učit se.

V souladu s nastupujícím fenoménem WEB 2.0 na našich stránkách používáme tzv. mikroformáty pro zobrazení sémantických informací (zejména pro kontakty a kalendářová data) a dále formáty vCard a iCalendar pro rychlé vložení kontaktů a dat do diáře návštěvníka (např. MS Outlook). Například vizitky vCard jsou zobrazeny u všech kontaktů kdekoli na webu.

Funkčnost našich stránek (grafickou konzistenci, funkčnost scriptů atd.) pravidelně testujeme ve všech základních prohlížečích (IE, FF, Chrome, Opera a Safari). Stránky i scripty jsou ve všech těchto prohlížečích nejen plně funkční, ale dokonce vypadají zcela identicky. Důrazně ale doporučujeme používat výhradně aktuální (nejnovější) verze prohlížečů se všemi vydanými bezpečnostními záplatami.


Naše celková koncepce vycházela z myšlenky přístupnosti, kde synonymem pro přístupnost je základní stav internetových stránek, který neklade svým uživatelům při používání žádné zásadní překážky a to nezávisle ne jejich postižení, schopnostech, znalostech, zkušenostech či zobrazovacích možnostech, tedy myšlenky bezbariérovosti.

Koncepce internetových stránek Městské části Praha 6 vycházela především z těchto předpokladů:

Zkušenosti s Internetem Zdravotní dispozice (s respektem k vadám zraku, sluchu, problematice poruch soustředění či omezené mobility) Jazykové vybavení a schopnost porozumět psanému textu  (kompromis použití složitých slovních konstrukcích a právní závazné terminologii zejména v oblasti  legislativy) Technické vybavení (uživatelé nemohou používat jako vstupní ovládací zařízení myš, použití monochromatického monitoru, případně obsah interpretuje hlasová čtečka) Softwarové vybavení (použití jiných operačních systémů či internetových prohlížečů)

V roce 2004 MI ČR  připravilo novelu zákona č. 365/2000 Sb.,  o informačních systémech veřejné správy, kde mimo jiné uvádí:
§5 ods.2. písmene g:

"..Orgány veřejné správy jsou v rámci informačních systémů veřejné správy povinny postupovat při uveřejňování informací způsobem umožňující dálkový přístup tak, aby byly informace související s výkonem veřejné správy uveřejňovány ve formě, která umožňuje, aby se s těmito informacemi v nezbytném rozsahu mohly seznámit osoby se zdravotním postižením."

Tuto základní myšlenku respektuje i koncepce nových internetových stránek Městské části Praha 6.

Další informace:© 2019 MČ Praha 6

 RSS |  SMS info |  Email info |  Mapa stránek |  Prohlášení o přístupnosti |  Prohlášení o ochraně soukromí |  PŘIHLÁŠENÍ do systému


--- konec tisknuté stránky ladronkafest.cz/prohlaseni_pristupnost ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz